blizny pooperacyjne

W jakim czasie od operacji blizny stają się niewidoczne?

Blizny pooperacyjne mogą powstać po praktycznie każdym zabiegu chirurgicznym wymagającym nacięcia skóry. Dla wielu osób, szczególnie kobiet, ich pojawienie się wiąże się ze sporym dyskomfortem, zwłaszcza, gdy występują na eksponowanych częściach ciała. Czy i po jakim czasie blizny pooperacyjne stają się niewidoczne? W jaki sposób sprawić, by jak najmniej rzucały się w oczy lub całkowicie zniknęły? Przedstawimy najważniejsze fakty na temat znikania blizn pooperacyjnych, bo serwis Wszystkoobliznach.pl, powstał, by pogłębiać wiedzę czytelników na temat blizn.

Jakie blizny są najmniej widoczne?

O tym, czy i jak długo blizny pooperacyjne będą widoczne na ciele pacjenta decyduje w dużej mierze jakość przeprowadzenia samego zabiegu. Profesjonalny lekarz, jeśli ma taką możliwość wybiera na nacięcia miejsca, w których znajdują się naturalne fałdy skórne, które pomogą znacznie ukryć powstałe na ciele blizny. Ostatnim elementem operacji jest zszycie miejsca nacięcia skóry. To, w jaki sposób szwy zostaną poprowadzone, również ma niebagatelne znaczenie w kwestii widoczności przyszłych blizn.

Przeciętny czas „znikania” blizn

W kwestii powstawania blizn i redukcji ich widoczności możemy wyróżnić dwa etapy tego procesu. Pierwszy już trwa w trakcie gojenia się rany. Zarówno dla szybkiej rekonwalescencji, jak i redukcji widoczności blizn, które pojawią się na miejscu nacięcia, niezwykle ważna jest odpowiednia troska o ranę. Powinno się ją regularnie dezynfekować, oczyszczać i zmieniać opatrunek, a także zadbać o to, by przez cały czas pozostawała sucha. Ponadto nie należy przyspieszać procesu odpadania strupów, ponieważ w ten sposób powstają przebarwienia, które będą sprzyjały widoczności blizn.

Drugi etap następuje już po zagojeniu się rany. To właśnie w nim odbywa się kluczowa walka o wygląd skóry w miejscu, gdzie przeprowadzony został zabieg. Przede wszystkim należy nie dopuścić do powstania blizny wypukłej, która jest najbardziej uciążliwa. W tym celu przez kilka miesięcy warto stosować określone preparaty wspierające, na przykład specjalne plastry silikonowe, które trwale przylegają do powierzchni skóry. W grę wchodzi również np. regularne przeprowadzanie odpowiednich zabiegów laserowych.

Bliznowce – nieprzyjemne powikłanie po zagojeniu się blizn

Jednym z częstych i nieestetycznie wyglądających powikłań po operacji jest pojawienie się bliznowców, inaczej zwanych keloidami. Te wypukłe narośle, powstają na skórze na skutek jej włóknistego rozrostu. Ich różowa barwa znacząco wyróżnia się na tle naturalnej karnacji, natomiast powierzchnia przekracza powierzchnię miejsca, w którym miał miejsce zabieg. Chociaż bliznowce nie są groźne dla zdrowia, dla wielu osób są źródłem dużego dyskomfortu, szczególnie, gdy występują w widocznych miejscach. Z tego względu warto troszczyć się o skórę z bliznami podwójnie.

Dowiedz się więcej regularnie przeglądając Wszystkoobliznach.pl

Tak głębokie blizny, jak pooperacyjne z reguły nigdy w pełni nie znikają w naturalny sposób, chociaż da się wiele zrobić, by niemal do zera, a czasem nawet całkowicie zredukować ich widoczność. W serwisie Wszystkoobliznach.pl prezentujemy szeroką wiedzę na temat blizn występujących po operacji. Znajdują się tu porady ekspertów oraz interesujące artykuły. Odwiedzaj regularnie Wszystkoobliznach.pl, by poznawać skuteczne metody walki z uciążliwymi bliznami pooperacyjnymi.

4
Dodaj komentarz

avatar
4 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
4 Comment authors
JowitaDorotaDariajadzia Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
jadzia
Gość
jadzia

Ja mam na szczęście tylko jedną bliznę, po cc. Plastry silikonowe zaczęłam przyklejać jak tylko się rana zagoiła, także dość szybko mi ta blizna zbledła i się ładnie zmniejszyła.

Daria
Gość
Daria

Jak się o nie nie dba to zawsze będą widoczne. Ja mam jedną bliznę sporą z dzieciństwa, do dzisiaj jest widoczna. Ale na drugą pooperacyjną od początku naklejałam plastry sutricon i wygląda o niebo lepiej.

Dorota
Gość
Dorota

Jak tylko rana mi się zagoiła, zaczęłam naklejać plastry sutricon. Trwało to jakieś 3 miesiące i blizna teraz naprawdę dobrze wygląda, jest cienka, jasna, gładka. Nie rzuca się w oczy.

Jowita
Gość
Jowita

Ja miałam bliznę po cc i na tym samym miejscu zrobili mi cięcie przy operacji kobiecej. Gdyby nie sutricon to nie wiem, jak by ten mój brzuch wyglądał, bo po operacji to wyglądał jak jedno wielkie nieszczęście..