Blizny na twarzy

Jak pielęgnować blizny na twarzy po usunięciu pieprzyka?

Pieprzyki to drobne znamiona pokrywające naszą skórę, które zazwyczaj w niczym nam nie przeszkadzają. Wręcz przeciwnie – bywają wręcz atutem. Wystarczy wspomnieć Marilyn Monroe czy Roberta de Niro. Zdarza się jednak, że pieprzyk znajdujący się na twarzy przyjmuje niepożądany rozmiar lub kształt, przez co stanowi źródło kompleksów. Wówczas poddajemy się zabiegowi jego usunięcia co może spowodować powstanie blizny na twarzy.

W jaki sposób odbywa się usuwanie pieprzyków?

Zabiegi usunięcia pieprzyków i znamion przeprowadza się od dawna – niegdyś bardziej inwazyjną metodą chirurgiczną, obecnie głównie przy pomocy lasera. Niezależnie od metody zabiegu, pozbycie się jednego problemu generuje niekiedy drugi – w miejscu pieprzyka powstaje blizna.

Jakie blizny powstają po tym zabiegu?

Powstawanie bardzo widocznych blizn po zabiegu laserowego usuwania pieprzyka nie jest regułą, ale jednak się zdarza. Większe znamiona, a takie przecież usuwamy najczęściej, powodują większą ranę, która wymaga po zabiegu użycia szwów. Często znamię usuwa się z odpowiednim zapasem tkanki przez co brzegom rany trudniej się zejść a blizna na twarzy może się rozejść. Ślad po zabiegu w początkowych dniach jest zaczerwieniony i wklęsły. Zdarza się, że blizna szybko przestaje być widoczna i nie stanowi żadnego kłopotu mimo usytuowania na twarzy, lecz w niektórych przypadkach staje się ona kłopotliwa, a zmieniony kolor i kształt skóry utrzymują się przez wiele tygodni. W jaki sposób temu zaradzić? Kolagen, który pokrywa zabliźniającą się ranę jest kolagenem tymczasowym. W najbliższych miesiącach zostanie zastąpiony przez mocniejszy typ kolagenu, którego włókna  będą na nowo modelować odradzającą się skórę o naturalnej strukturze. Gdy istnieje ryzyko powstania widocznych blizn, właśnie ten etap nabiera kluczowego znaczenia w zapobieganiu ich widoczności.

W jaki sposób zredukować widoczność blizny na twarzy

Odpowiednią pielęgnację należy rozpocząć, gdy tylko szwy zostaną zdjęte i ranka się zagoi. Prawidłowe postępowanie z blizną sprawi, że struktura skóry będzie odtwarzać się w takim kształcie, w jakim życzy sobie tego osoba nią dotknięta – stanie się gładka i zachowa naturalną barwę. Do pielęgnacji większości rodzajów blizn używa się podobnych metod. Blizny na twarzy po usuwaniu pieprzyków nie są tu wyjątkiem. Sprawdzonym sposobem redukcji ich widoczności są produkty na bazie silikonu np. żele. W jaki sposób te preparaty wpływają na cerę? Przyczyniają się do zmniejszenia ryzyka wystąpienia nieestetycznych przerostów i bliznowców. Przede wszystkim wygładzają i rozjaśniają blizny na twarzy powstałe w wyniku zabiegu usunięcia znamion, a także większość innych blizn. Terapią wspomagającą, którą warto rozważyć jest naświetlanie lampami LED. Klasyczne metody pielęgnacji blizn powinny być wystarczające w większości przypadków, o ile terapia będzie prowadzona regularnie i rozpoczęta odpowiednio wcześnie.

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o