Blizny pooperacyjne i ich gojenie. Porady eksperta

Przed poddaniem się operacji plastycznej boimy się widocznych i brzydkich blizn. Zobacz co radzi chirurg plastyczny, Prof. dr hab. n. med. Piotr Prowans, aby zagwarantować prawidłowe gojenie się blizn.

Zmniejszenie widoczności blizny po operacji

Blizna po operacji jest naturalną konsekwencją i fizjologicznym sposobem naprawy uszkodzenia. Pierwszym sposobem, który zabezpiecza przed widocznością tej blizny jest usytuowanie jej w naturalnych zagłębieniach, fałdach ciała, tak żeby blizna była w sposób naturalny zamaskowana. Kolejnym elementem jest prawidłowe szycie chirurgiczne i odpowiednio delikatna technika operacyjna.

Jak poprawić gojenie oraz zapobiec przerostowi blizny

Natomiast po operacji, kiedy już usuwamy szwy, można stosować szereg preparatów, które poprawiają gojenie i zabezpieczają bliznę przed przerostem. Na pewno należy tu wspomnieć o różnego rodzaju plastrach silikonowych, które nakleja się na bliznę, a ich działanie polega na mikro ucisku. Określa się to mianem tzw. presuroterapii. Pod wpływem ucisku blizna jest niedokrwiona i ulega zanikowi. Oprócz tego jest szereg najrozmaitszych preparatów w postaci maści i kremów, które poprawiają gojenie i wpływają na zmniejszenie blizny.

Zastosowanie tatuażu medycznego

Warto też wiedzieć, że w momencie kiedy blizna ulegnie ostatecznemu przebudowaniu (a ten okres to jest od 6 do nawet 12 miesięcy) można dodatkowo wykorzystać tzw. tatuaż medyczny, w celu zmiany barwy blizny. Blizna fizjologicznie będzie jasna, ale możemy tatuażem upodobnić barwę blizny do barwy skóry otaczającej i wówczas faktycznie blizna jest prawie niewidoczna.

Sposoby leczenia bliznowców

Oddzielnym problemem są tzw. bliznowce, ale to jest pewien rodzaj schorzenia uwarunkowanego genetycznie i niestety nie mamy na to wpływu i nie jesteśmy w stanie tego przewidzieć. Co ciekawe bliznowce czasami występują u pacjentów, wcale nie po pierwszej operacji, a po którejś z kolejnych i również tak naprawdę nie wiadomo czemu tak się dzieje. Jeżeli już dojdzie do takiego powikłania, jednym ze sposobów leczenia jest wstrzykiwanie do bliznowca leków steroidowych oraz krioterapia, czyli wymrażanie. Dodatkowo można zastosować wstrzyknięcia botoxu w okolice bliznowca (właściwie na jego brzegach), w celu zmniejszenia napięcia skóry. Wycinanie chirurgiczne nie jest polecane, ponieważ jeżeli już dojdzie do wytworzenia bliznowców, to z reguły każde wycięcie powoduje odrost zmiany i to w znacznie większym zakresie.

4
Dodaj komentarz

avatar
3 Comment threads
1 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
3 Comment authors
Przemek ParuszewskiKarolinaWiolaKarolina Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Karolina
Gość
Karolina

Nie słyszałam nigdy o tych tatuażach medycznych, świetna sprawa. Muszę się zagłębić w temat, bo mam na nodze bliznę, która latem staje się bardziej widoczna.

Wiola
Gość
Wiola

Karolina, jeśli to nie jest jakaś bardzo stara blizna, to moze warto pomyśleć o kuracji plastrami?

Karolina
Gość
Karolina

A to na starszą bliznę też zadziała? Myślałam, ze pozostało mi już tylko zakrycie tej blizny.

Przemek Paruszewski
Admin
Przemek Paruszewski

Efekty jakie osiągniemy podczas procesu leczenia blizn zależą od wielu czynników. Silikonowe plastry Sutricon wg. przeprowadzonych badań działają na blizny, które mają nawet 10 lat. W celu osiągnięcia najlepszych efektów warto stosować je regularnie zgodnie z zaleceniami z opakowania.