Blizna po operacji tarczycy

Jak poradzić sobie z blizną po operacji tarczycy?

W przypadku niektórych schorzeń i ich leczenia konieczna może okazać się operacja tarczycy. Blizna, która po niej powstaje należy do najbardziej kłopotliwych, ponieważ szyja to mocno wyeksponowana część naszego ciała, odsłonięta przy większości wariantów codziennego ubioru, nie licząc zimowego golfa i szalika. Sam zabieg na szczęście zwykle nie wiąże się z poważnymi powikłaniami. Kłopotem pacjenta pozostaje jednak dość widoczna blizna po operacji tarczycy. Jak skutecznie ją pielęgnować, by maksymalnie zmniejszyć jej widoczność?

Operacja tarczycy – blizna, powikłania, wskazania

W większości przypadków schorzenia związane z tarczycą leczy się głównie farmakologicznie, jednak istnieją sytuacje w których konieczna staje się operacja. Jedną z nich jest obecność nowotworu w strukturze gruczołu. Zabieg bywa również koniecznością, gdy nadczynność tarczycy jest na tyle silna, że generuje bardzo uciążliwe powikłania. Kłopoty potrafią powodować rozrost wola umiejscowionego na szyi, co po pewnym czasie staje się dla pacjenta kłopotliwe, również ze względu na potencjalne uciskanie dróg oddechowych.

Sam gruczoł zbudowany jest z dwóch płatów przedzielonych wąskim paskiem tkanki gruczołowej. Zależnie od tego, które jego części są przeznaczone do usunięcia, wymagane jest dokonanie dłuższego lub krótszego nacięcia, by możliwa była skuteczna operacja. Blizna powstała w jej skutek jest więc naturalnie uzależniona od zakresu zabiegu. Jakie powikłania może powodować operacja tarczycy? Blizna jest jej oczywistą konsekwencją, jednak sporadycznie zdarzają się również poważne dolegliwości. Zaliczają się do nich między innymi stany zapalne, krwawienie i reakcje alergiczne, jak również uszkodzenia innych narządów.

Blizna po operacji tarczycy

Zabieg pozostawia oczywiście swój ślad na skórze pokrywającej szyję w okolicy umiejscowienia gruczołu, która jest naturalnie widoczną częścią ciała. O ile blizna po operacji w innym miejscu może zostać przykryta ubraniem, w tym przypadku do dyspozycji pozostaje jedynie golf, który nadaje się jednak wyłącznie na chłodne miesiące. Blizna po operacji tarczycy ma kształt łuku. Jej długość wynosi zwykle około 10 cm.

Przy tego typu zabiegu stosunkowo wcześnie zdejmuje się szwy, dlatego blizna po operacji tarczycy często nie jest tak wyraźna jak inne blizny, co nie znaczy, że nie rzuca się w oczy. Z tego względu warto rozpocząć pielęgnację blizny natychmiast po zdjęciu opatrunku i zagojeniu się ran. O tym jak pielęgnować bliznę po operacji tarczycy pacjent powinien zostać szczegółowo poinformowany przez lekarza. Istnieje wiele sposobów, dzięki którym ślad po zabiegu powinien w końcu stać się niemal niewidoczny, chociaż wymaga to ciężkiej i systematycznej pracy.

Jak pielęgnować bliznę po operacji tarczycy?

Blizna po operacji tarczycy powinna zostać objęta szczególną troską, gdy tylko rany się zagoją. Na rynku dostępnych jest wiele sprawdzonych preparatów w postaci maści i żeli, których regularne stosowanie przynosi efekty po upływie co najmniej kilkunastu miesięcy. Równolegle warto postawić na specjalne plastry silikonowe przyklejane do blizny.

Silikonowe plastry to nowoczesna metoda pomagająca zmniejszyć widoczność blizn. Silikon tworzy na bliźnie „błonę silikonową”, która zapewnia idealne warunki dla naturalnych mechanizmów regeneracyjnych. Stanowi ona barierę przeciw negatywnym bodźcom środowiska zewnętrznego i sprzyja poprawie elastyczności i wyglądu blizny. Przyklejony plaster nie „ciągnie”, raz naklejony działa przez kilka dni. W odróżnieniu od żelu czy maści, nie trzeba pamiętać o częstej, codziennej aplikacji.

Dla wielu pacjentów, szczególnie kobiet dbających o swój wygląd, podstawowe metody ograniczania widoczności blizny po operacji są jednak niewystarczające. Wówczas warto sięgnąć po kolejne sposoby walki z rzucającą się w oczy blizną po operacji tarczycy. Jednym z nich są specjalne peelingi medyczne, jednak należy pamiętać, że wykonanie zwykłego peelingu niekoniecznie poprawi sytuację. Innym sposobem na redukcję widoczności śladów po operacji jest terapia laserem CO2. Współczesna medycyna estetyczna oferuje rozwiązania, dzięki którym blizna po operacji tarczy pozostanie praktycznie niedostrzegalna.

6
Dodaj komentarz

avatar
4 Comment threads
2 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
6 Comment authors
JustynaNormaAgnieszkadoretkaMarcela Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Marta
Gość
Marta

Na szczęście problem opisany w artykule mnie nie dotyczy ale też miałam problem z dużą blizną po operacji stopy. Nie lubiłam jej pokazywać, najgorzej było w lecie. Zdecydowałam się na leczenie ( w Tarnowie jest Centrum Podologi), co prawda długotrwałe ale wiem, że w te wakacje na pewno już będę mogła chodzić w sandałach 🙂

Marcela
Gość
Marcela

Blizna na szyi do ozdób raczej nie należy, także nie dziwię się, że każdy po takiej operacji zrobi wszystko, by była jak najmniej widoczna.

doretka
Gość
doretka

Taka blizna po operacji tarczycy jest zawsze na widoku i ja nie czułam się z nią dobrze. Jak tylko się wszystko zagoiło zaczęłam naklejać plaster na noc , przez kilka godzin uwalnia się substancja czynna. Ładnie wszystko wygasło, blizna jest wygładzona i z każdym dniem coraz mniejsza.

Agnieszka
Gość
Agnieszka

Niestety, jak w moim przypadku, czasami blizna przekształca się w bliznowiec. To takie brzydkie grube zwyrodnienie, wygląda trochę jak gruby czerwony sznurek. I żadne silikony, wyciągi z cebuli, czy inne cuda nie pomagają. Sprawę załagodził trochę olejek z witaminą E. Systematycznie wmasowywany w bliznę wygładził ją. Stała się bardziej blada. W sumie i tak jest widoczna ale tak naprawdę …. noszę ją jak zdobycz wojenną w walce o przetrwanie 🙂 i nie przejmuje się tym że jest.

Norma
Gość
Norma

Ja na bliznowiec naklejałam plaster Sutricon. Zadziałał. Blizna jest rozjaśniona, wygładzona. Teraz jej prawie nie widać. Plaster jest o tyle wygodniejszy że naklejasz i nie musisz już nic wcierać, masować. Samo działa 🙂

Justyna
Gość
Justyna

U mnie jest to samo i pomaga mi bardzo balsam tlenowy