Etapy gojenia się blizn

Etapy gojenia się blizn

Prawdopodobnie nie ma wielu osób na świecie, które nie miałyby chociaż maleńkiej blizny na skórze. Niekiedy możemy spotkać się z przeróżnymi mitami na temat gojenia blizn, jego etapów oraz czasu. Jednym z nich jest przekonanie, że blizny z czasem samoistnie znikają. Na portalu wszystkoobliznach.pl staramy się tworzyć swoiste kompendium wiedzy w tej tematyce. Dzisiejszy temat to gojenie blizn i jego etapy.

Które blizny są uznawane za świeże, a które za zagojone?

Pierwszą, być może zaskakującą informacją jest fakt, że blizny uznawane są za świeże do roku od powstania rany. Wynika to z faktu, że w obrębie gojących się tkanek następują w tym czasie zmiany kolagenowe. To one odpowiadają za ostateczny wygląd blizny. Jednak uznawanie blizny za świeżą, a jej całkowite wygojenie to kompletnie dwie różne kwestie. Gojenie blizn najczęściej uznaje się za zakończone po upływie dwóch lat. Wówczas mamy już pewność, że jest to ostateczny wygląd blizny, która w tym okresie zdążyła się całkowicie ukształtować. Jednak blizna bliźnie nierówna.

Gojenie blizn – rychłozrost oraz ziarninowanie

Rany bywają różne. Niektóre pojawiają się na skórze w wyniku wypadku, inne są skutkiem przebytej operacji. W zależności od przyczyny powstania blizny, sposób jej gojenia również się zmienia. Czasem mamy do czynienia z rychłozrostem, który jest niczym innym jak chirurgicznym zaopatrzeniem rany. Samoistny proces gojenia blizn nazywamy z kolei ziarninowaniem. Gojenie blizn zawsze możemy natomiast podzielić na podobne etapy.

Etapy gojenia się blizny

Pierwszym etapem gojenia blizn jest faza zapalna. Następuje ona w pierwszych 48-72 godzinach. W tym czasie odczuwamy ból, a także pojawia się reakcja zapalna. Organizm broni się przed bakteriami, które dostały się do rany po przerwaniu ciągłości skóry. Następnie ustaje krwawienie, a rana pokrywana jest skrzepem, który chroni ją przed drobnoustrojami, a także tworzy idealne środowisko do działań naprawczych.

Kolejnym etapem jest faza proliferacyjna, która trwa do 15 dni. W tym czasie organizm wypełnia ubytki w tkankach oraz pokrywa ranę nowym naskórkiem. Tkanki dodatkowo ulegają wzmocnieniu, co wpływa na dalsze etapy gojenia blizn.

Ostatnią fazą jest remodeling. Organizm próbuje przywrócić skórze dawną wytrzymałość i strukturę. W tym etapie włókna kolagenowe zmieniają się na nowe i w pewnym sensie reorganizują. Choć pełne zagojenie rany trwa do trzech miesięcy, to jednak przez okres aż dwóch lat blizna formuje się i nabiera ostatecznego kształtu.

Dbanie o bliznę w trakcie gojenia – poznaj sprawdzone sposoby dzięki wszystkoobliznach.pl

Każdy z etapów gojenia się blizny wymaga od nas właściwego zadbania o delikatną skórę. Na portalu wszystkoobliznach.pl prezentujemy między innymi właściwie sposoby pielęgnowania gojącej się rany tak, aby blizna po niej była jak najbardziej regularna oraz jak najmniej widoczna. Delikatna, nowo powstająca skóra inaczej reaguje na światło słoneczne, a także różni się wyglądem od pozostałych fragmentów skóry.

Warto zatem smarować bliznę odpowiednimi preparatami, a także nie wystawiać jej na słońce, jeśli nie jest to konieczne.

2
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
1 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
AdminKasia Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Kasia
Gość
Kasia

Czyli już po tych 15 dniach można naklejać na bliznę np. plastry silikonowe?

Admin
Gość
Admin

Kasiu, jest to sprawa bardzo indywidualna. Najprościej mówiąc – każdy ma inną skórę i inną szybkość regeneracji. Jednakże taki optymalny czas to od 2 tygodni do 3 tygodni. Chodzi o to, żeby ewentualny strup odpadł lub szwy zostały zdjęte – zależy od rodzaju rany. Kiedy rana w pełni się zagoi i zacznie się tworzyć blizna – można już przyklejać plastry silikonowe. Nie wolno ich bowiem przyklejać na rany i skaleczenia, a na blizny (świeże i starsze).