Blizny po oparzeniu

Blizny po oparzeniu – jak je usunąć?

Blizny po oparzeniu zaliczają się do najbardziej widocznych, a jednocześnie trudnych do usunięcia lub zamaskowania defektów. Jeśli znajdują się w widocznych miejscach, bywają źródłem kompleksów, obniżonego poczucia własnej wartości i problemów psychologicznych. Dziś przedstawiamy charakterystykę tego rodzaju blizn, a także kilka sposobów na znaczną redukcję ich widoczności, takich jak żel lub maść na blizny po oparzeniu, plastry silikonowe czy terapia laserowa.

Blizny po oparzeniu – charakterystyka

Rodzaj i wygląd blizn, oprócz predyspozycji genetycznych, zależy przede wszystkim od sposobu, w jaki powstały. Blizny po oparzeniu najczęściej przyjmują postać przerostową oraz keloidową. W ich przypadku tkanka łączna pokrywająca stopniowo miejsce gojącej się rany przybiera charakterystyczny kształt. Blizna staje się twarda i wypukła. Oprócz wspomnianych zniekształceń, dla osób noszących blizny pooparzeniowe źródłem problemu jest ich mocne zaczerwienienie. Chociaż tego rodzaju ślady w ciągu dwóch lat po oparzeniu stopniowo się wygładzają, najczęściej ich widoczność pozostaje wyraźna. Jest to problem, szczególnie gdy blizny znajdują się w widocznych miejscach i mają dużą powierzchnię. W jaki sposób sobie z nimi radzić?

Domowe sposoby

Redukcję mniej rozległych śladów po oparzeniach możemy wspomagać samodzielnie domowymi sposobami. Maść na blizny po oparzeniu da się przygotować w domu. Jakie składniki warto w niej zastosować? Jednym z nich jest olej z nasion róży, który naturalnie uelastycznia skórę. Warto sięgnąć również po cebulę, której przypisuje się między innymi właściwości rozjaśniające blizny. Na świeże blizny dobry wpływ wywierają również nasiona lnu i nagietek lekarski.

Maść na blizny po oparzeniu lub żel

W większości przypadków blizny wymagają jednak profesjonalnej pielęgnacji. Taką zapewni żel lub maść na blizny po oparzeniach o specjalnie skomponowany składzie. Najważniejszym składnikiem takiego preparatu jest silikon, który posiada wiele korzystnych właściwości. Przede wszystkim rozjaśnia, zmniejsza i wygasza blizny po oparzeniu. Dodatkowo doraźnie redukuje widoczność przebarwień zapewniając przy okazji matowy wygląd. Profesjonalny żel lub maść na blizny po oparzeniu dbają również o ich pielęgnację i bardzo ważne nawilżenie.

Plastry silikonowe

Maść na blizny po oparzeniu jest rozwiązaniem dedykowanym śladom po mniejszych ranach. Gdy blizna ma większą powierzchnię zdecydowanie lepiej sprawdzą się plastry silikonowe, które – przylegają trwale do skóry i zapewniają działanie przez okres nawet 24 godzin. Po tego typu pomoc możemy sięgać zarówno w przypadku świeżych, jak i dojrzałych blizn.

Usuwanie blizn laserem

Pewną alternatywę stanowi także leczenie blizn laserem. Odpowiednio dobrany rodzaj terapii laserowej może przyczynić się do zahamowania procesu bliznowacenia, jak również istniejących obecnie zmian na skórze. Należy jednak pamiętać, że ten rodzaj leczenia ma wiele przeciwwskazań, do których zalicza się między innymi wiek dziecięcy, ciąża, liczne choroby i dolegliwości, w tym padaczka czy choroby serca, jak również jest to bardzo kosztowny proces.

2
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
1 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
Wszystko o bliznachbilka Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
bilka
Gość
bilka

Jakie efekty dają plastry? czy warto je stosować na blizny?

Wszystko o bliznach
Editor
Wszystko o bliznach

Silikonowe plastry na blizny są obecnie uważane za jedną z najskuteczniejszych metod walki z bliznami. Warto zastosować je na blizny na nieruchomych powierzchniach ciała, gdyż na takich będą się dobrze trzymały i spełniały swoją funkcję. Na ruchome powierzchnie ciała i twarz warto zastosować żel silikonowy. Należy pamiętać, że terapia blizn to proces długotrwały, a im starsza blizna, tym poprawa jej wyglądu zajmuje więcej czasu. Potrzebna jest też regularność w stosowaniu. Pierwsze efekty stosowania plastrów silikonowych w postaci poprawy wyglądu skóry dotkniętej blizną można często zaobserwować po miesiącu, jednak optymalne efekty w przypadku świeżych blizn przynosi kuracja minimum trzy miesięczna, a… Czytaj więcej »