Jak dojść do siebie po cesarskim cięciu

5 sposobów na szybkie „dojście do siebie” po cesarskim cięciu

Cesarskie cięcie to niekiedy konieczność, ale również często świadomy wybór przyszłych mam. Chociaż w opinii wielu kobiet stanowi ono bardziej łagodną metodę porodu, rekonwalescencja po cesarce bywa dość bolesna i długa. Dziś na portalu wszystkoobliznach.pl przedstawiamy 5 sposobów na szybkie dojście do siebie po porodzie tą metodą. Wśród nich nie mogło zabraknąć informacji na temat metod walki z widocznymi bliznami, które niekiedy ograniczają komfort psychiczny kobiety.

Odpowiednia pielęgnacja rany kluczem do szybkiej rekonwalescencji

Poza dokuczliwym bólem, w pierwszych dniach po porodzie metodą cesarskiego cięcia, dużym problemem jest gojąca się, dość długa rana. Im jej gojenie nastąpi szybciej i bez powikłań, tym większa jest szansa na szybką rekonwalescencję i powrót do pełnej sprawności, jak również ryzyko pozostania mocno widocznych blizn. Z pewnością większość świeżo upieczonych mam może liczyć na profesjonalną opiekę w szpitalu, jednak warto wiedzieć należy postępować z raną pooperacyjną, by kontrolować jakość opieki. Na rany pooperacyjne stosuje się bezalkoholowe środki dezynfekujące. Bardzo ważna jest ich systematyczna obserwacja, a także regularne zmiany opatrunków.

Redukcja widoczności blizn ograniczających komfort – dowiedz się więcej w innych artykułach na wszystkoobliznach.pl

W momencie zdjęcia szwów rozpoczyna się batalia o redukcję widoczności blizn, tak aby w przyszłości stały się one praktycznie niezauważalne. Skóra niektórych osób ma silniejszą tendencję do powstawania wyjątkowo nieprzyjemnych blizn przerostowych. Wiele zależy oczywiście od precyzji chirurga wykonującego cesarkę. Jeśli wszystko przebiega jak należy blizny będą zaczerwienione i wyraźnie widoczne przez pierwsze trzy miesiące, jednak stopniowo zaczną się rozjaśniać i wizualnie zanikać. Maści na blizny zawierające heparynę i allantoinę można stosować już po zdjęciu szwów. Ich zadaniem jest przyspieszenie regeneracji struktury skóry. Znaczą rolę odegrać mogą również plastry silikonowe, których zadaniem jest zmiękczanie i redukcja przebarwienia blizny. Tego typu wsparcie należy stosować przez około półtora roku. Jeśli z powodu zaniechana lub komplikacji nie przyniesie ono zadowalających skutków, w odwodzie pozostają jeszcze zabiegi medycyny estetycznej. Więcej informacji na temat walki z bliznami, znajdziesz w innych artykułach dostępnych w serwisie wszystkoobliznach.pl.

Wstań, gdy tylko to możliwe – twoje ciało potrzebuje aktywności

Pierwsze dni po porodzie, również metodą cesarskiego cięcia są naznaczone bólem i cierpieniem, co nie oznacza, że należy mu się poddawać. Nawet po 8-10 godzinach po porodzie warto spróbować w asyście położnej wstać i zrobić kila kroków, oczywiście unikając gwałtownych ruchów. Zacznij od delikatnych ruchów stopami, a następnie nogami. Później przyjmij pozycję siedzącą i jeśli znajdziesz siłę spróbuj wstać zachowując wyprostowaną pozycję. Ruch pomoże w zachowaniu prawidłowego krążenia i zapobiegania zakrzepom.

Zachowaj ostrożność w trakcie karmienia piersią

Po porodzie przychodzi czas na rozpoczęcie karmienia piersią, a kontakt z noworodkiem pobudza laktację i jest korzystny dla jego rozwoju. Jednak w trakcie karmienia po przebytym cesarskim cięciu zachować szczególną ostrożność. Nóżki niemowlaka nie powinny zahaczać o twój pokryty szwami brzuch, gdyż może w ten sposób dojść do ich uszkodzenia.

Unikanie wysiłku i napięcia mięśni brzucha

Po porodzie z cesarką minie trochę czasu nim wrócisz do pełnej sprawności. Pamiętaj, że nawet gdy dolegliwości bólowe znikną, tkanki twojego brzucha nie są jeszcze w pełni zregenerowane, co nastąpi w gruncie rzeczy po upływie około 18 miesięcy. Nadwyrężona macica, i mięśnie brzucha są podatne na urazy, dlatego unikaj unoszeni ciężkich przedmiotów i gwałtownych ruchów mięśni brzucha.

Dodaj komentarz

Bądź pierwszy!

avatar
  Subscribe  
Powiadom o